
Trening kulturysty można określić w sposób niezwykle twórczy, odmienny – jako swoiste tworzenie dzieła sztuki, którym jest nasze ciało. Głównymi elementami, na które kładzie się największy nacisk, są: odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów, precyzja oraz finezja ruchów, uwidocznienie każdego szczegółu oraz niezwykła dbałość i przywiązanie do detali. W treningu kulturystycznym, najważniejsze są efekty, tudzież osiągi wizualne, które stanowią podstawę i istotę wysiłku oraz są głównym jego założeniem. Warto jednak podkreślić, że tzw. ,,pompa” nie jest jedynym celem kulturystów. Wiadomo, że dostateczne, wystarczające ukrwienie tkanki mięśniowej jest celem oczywistym, jednak idzie ona w parze między innymi z budową dobrej jakości tkanki oraz naprawą słabszego mięśnia. Motywem przewodnim treningu kulturystów zdecydowanie nie jest tworzenie bezmyślne i nieprzemyślane, które w rezultacie dałoby efekty w postaci bezkształtnego, zdeformowanego i napuchniętego mięśnia.
Ostra rywalizacjaKulturyści doskonale wiedzą, jak duży stopień konkurencyjności, rywalizacji oraz szczegółowości występuje podczas zawodów. Zawodnicy są oceniani niezwykle surowo, rygorystycznie. Przedmiotem ich oceny jest każdy szczegół ciała, stopień dopracowania i wyglądu każdego pojedynczego mięśnia. Jasne jest, że nie każdy, kto trenuje chce uczestniczyć w zawodach, lecz założeniem kulturystyki, samej w sobie, w żadnym wypadku nie jest wykorzystywanie jak największych obciążeń, które prowadzi w zasadzie donikąd.
To cykliczność możemy uznać za charakterystyczny, główny element istoty kulturystyki. Dzieli się ona na pewne etapy, są to np.: okres tworzenia, powstawania definicji, objętości oraz gęstości, jak również okres redukcji, odpoczynku, regeneracji, odtłuszczenia i ładowania tkanki mięśniowej. W przypadku treningu kulturysty niezwykle ważne są takie elementy jak: czucie mięśni oraz dobra izolacja. Kulturysta doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia symetrii, a także właściwości własnego ciała i z jego specyfiki, zna on grubość, długość oraz jakość każdego swojego mięśnia.
Trening kulturystyczny wyróżnia się między innymi niewielką ilością serii, a mianowicie: 3-4, natomiast dość sporą ilością powtórzeń: 10-12 (nawet do 20). W całym treningu przeważają raczej elementy izolowane, ćwiczenia wielostawowe, oczekiwany jest zauważalny progres w wyglądzie, a także coraz lepsze efekty wizualne. Stosowany plan treningowy skupia się w danym czasie na jednej partii mięśniowej i to właśnie ona jest skrupulatnie dopracowywana. Kulturysta nie może pozwolić sobie na posiadanie tkanki tłuszczowej, nawet jej znikomej ilości, dlatego nieustannie kontroluje on swoją sylwetkę, w celu wyeliminowania możliwości pojawienia się jej. Ponadto unika się różnego rodzaju przyrządów, aby w ten sposób lepiej zaangażować mięśnie. Bardzo dużą uwagę przywiązuje się do techniki oraz precyzji, jasne jest bowiem, że źle wykonywane ćwiczenia, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Kulturyści wykonują zazwyczaj trening izometryczny lub ekscentryczny, wspomagając się przy tym odpowiednią suplementacją (preparaty witaminowo-białkowo-węglowodanowe, gainery, kreatyna, białko, BCAA).
Jak wiadomo zbudowanie idealnej sylwetki, wcale nie jest łatwe, wręcz przeciwnie. Kulturysta musi jednak stworzyć coś, co będzie nie tylko perfekcyjnie wyrzeźbione pod każdym względem, ale również zdrowe i w pełni bezpieczne. Wydaje nam się często, że przychodzi to dość łatwo, bez zbędnego wysiłku, nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak wiele pracy musi włożyć człowiek trenujący kulturystykę, aby osiągać tak spektakularne efekty wizualne. Wymagający trening, regeneracja oraz liczne wyrzeczenia sprawiają, że jeszcze bardziej doceniamy postawę kulturystów. Wiadomo, że podporządkowują oni temu całe swoje życie, dosłownie, już ciągła samokontrola może przecież zaważyć na równowadze psychicznej organizmu, osoby te są pod stałą opieką specjalistów, tak aby mogli oni z powodzeniem zareagować, kiedy zauważą, że z zawodnikiem dzieje się coś złego.
Dziekujemy za wyslanie wiadomosci
wystapil blad - sprobuj ponownie