Trening siłowy dla kobiet

Jeszcze niedawno wysiłek fizyczny o podwyższonej intensywności oraz długotrwałości, zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety uważane były bowiem za niezdolne – w sensie biologicznym, psychologicznym i psychofizycznym – do wykonywania tego rodzaju aktywności fizycznej. A jednak! Wraz z rozwojem cywilizacji, zaczęto odchodzić od stereotypowych twierdzeń, a same kobiety udowodniły, że jak najbardziej mogą one z powodzeniem wykonywać trening siłowy. Nie ma co ukrywać – rzecz jasna – że kobiecy rodzaj wysiłku siłowego, różni się od specyfiki tego rodzaju aktywności wykonywanej przez mężczyzn. Ponadto warto podkreślić, że podstawą tego rodzaju treningu, który jest bardzo wymagający wydolnościowo, technicznie i wytrzymałościowo, są zdrowa, zbilansowana dieta oraz dobra suplementacja.

Dlaczego trening siłowy?

Trening siłowy kojarzy nam się zazwyczaj jedynie z budowaniem niebotycznej masy mięśniowej, czyli tzw.: pompy - nie dostrzegamy jego prawdziwych właściwości oraz zalet. Przede wszystkim ten rodzaj wysiłku fizycznego dla kobiet, będzie skutkował poprawą wydolności, mocy, energii, siły, odporności oraz wytrzymałości w codziennym życiu (reguluje także poziom hormonów), a poza tym jest on niezastąpionym i niezwykle szybkim „spalaczem" zbędnej tkanki tłuszczowej (koryguje, modeluje sylwetkę). Nie trzeba zatem zbyt długo przekonywać, że jest to wymarzona droga do osiągania spektakularnych efektów, w postaci smukłej figury, pozbawionej cellulitu oraz innych niedoskonałości. Nie jest to jednak łatwa aktywność – wręcz przeciwnie! Należy przygotować się na ciężki, wymagający precyzji, czasami szybkości, zawsze systematyczności oraz zaangażowania wysiłek.

Jak ćwiczyć?

W zależności od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy zaawansowaną – ćwicz 2 lub 4 razy w tygodniu. Wszystkie ćwiczenia wykonuj w 3 seriach po 15-30 powtórzeń. Nie możesz zapominać przy tym o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ woda aż w 70% tworzy nasze mięśnie oraz koryguje i warunkuje procesy zachodzące w całym organizmie – pij minimum 2,5 litra wody mineralnej każdego dnia!

Do ćwiczeń siłowych, które z powodzeniem możesz wykonywać, należą np.: unoszenie bioder ze sztangą, wiosłowanie hantlą w podporze, siad z hantlą na podłoże, wyciskanie hantli w pozycji leżącej, plank ,,deska”, martwy ciąg z hantlami, wyciskanie hantli nad głowę w pozycji stojącej, wejścia bokiem z hantlami na podest, wiosłowanie hantlami w pozycji leżącej, plank bokiem z unoszeniem kolana lub biodra. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie te ćwiczenia wykonywać zgodnie z instrukcją.

Po pierwsze - stopy zawsze powinny znajdować się na wysokości kolan. Jeśli nie posiadasz ciężarków, hantli lub innych typowo profesjonalnych obciążeń – użyj 1 lub 1,5 litrowych butelek z wodą. Koniecznie pamiętaj, że niedokładnie wykonywane ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów oraz mogą doprowadzić do kontuzji, urazów, a nawet upośledzenia stawów czy kości, co jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia. Dlatego tak istotny jest fakt nabycia odpowiedniej wiedzy, a także świadomości własnego ciała, organizmu – jeszcze przed rozpoczęciem treningu siłowego. Wymaga on bowiem od nas, jak i każda inna aktywność fizyczna, sporej dawki skupienia oraz nieustannej kontroli własnego ciała, jego kondycji fizycznej i psychicznej.

Ważnym elementem treningu siłowego jest zabezpieczenie swoich stawów przed uszkodzeniami, poprzez różnego rodzaju plastry, opaski, a co najważniejsze – odpowiednie obuwie. Niedopuszczalne jest, by trening siłowy wykonywać na boso lub w obuwiu kompletnie do tego nieprzystosowanym – możemy zrobić sobie wtedy krzywdę.

Jak widać kobiety w żadnej dziedzinie życia – a zwłaszcza sportu – nie odstają od mężczyzn oraz nie pozwalają na rozprzestrzenianie się przekonania, że do czegoś się nie nadają. Wręcz przeciwnie! Według badań oraz obserwacji wynika, że osiągają one wymarzone i zjawiskowe efekty, ponieważ cechują je: odpowiedzialność, zaangażowanie, wytrwałość oraz sumienność – co niezwykle liczy się w sportach siłowych.

Piszą o nas

Kontakt

  • POLCON
  • 123-567-8899
  • polcon2018@gmail.com

Dziekujemy za wyslanie wiadomosci

wystapil blad - sprobuj ponownie